Jak na vlastní macramé? Tipy pro věčné začátečníky

Bylo mi tak dvanáct třináct, když nás na letním táboře vzali na exkurzi do továrny ve Vrbně pod Pradědem. Tehdy tam dělali tkaničky a na rozloučenou nám dali provázky, které se jim nehodily. A já jsem si z nich motala celý tábor. Tehdy jsem ještě úplně nevěděla, že vlastně tvořím macramé, ale po spoustě a spoustě let jsem u něj zase skončila. Dneska bych vám chtěla povědět, proč jsem si vybrala zrovna drhání a proč byste to možná měli zkusit taky!

Možná si tímhle článkem vytvořím konkurenci, ale na druhou stranu třeba někoho motivuje k tomu, aby se drhání pověnoval a bude mu přinášet radost jako mně. A radost, ta se počítá!

Proč zrovna macramé?

  • Drhání (kterému se od zrodu Pinterestu říká macramé) tady je už od nepaměti. Moji vrstevníci si možná vzpomenou, jaká macramé zdobila byty našich rodičů někdy v 60.-80. letech. A z toho plyne jedna výhoda: Macramé není krátkodobě trendová věc, je v kurzu prakticky pořád, s malými obměnami.
  • Pro začátek nepotřebujete skoro nic. Nemusíte si kupovat drahý šicí stroj, nemusíte si vybavit ateliér barvami a plátnem, macramé není náročné ani na prostor (pokud si tedy nebudete chtít hned na začátku udrhat záclonu).
  • Stačí vám kvalitní příze, případně dřevěné komponenty. V mých DIY balíčkách najdete příze vhodné pro začátečníky ve spoustě krásných barev.
  • Na macramé nemusíte být nijak zvlášť zruční nadaní ve výtvarném oboru. Vaší nejsilnější zbraní bude trpělivost. A pak taky vkus, ale to považuju za samozřejmost, když jste se dostali ke mně na web. :-)
  • Macramé je vhodné pro ty, co mají větší či menší problémy se zrakem (tak jako já), protože nepracujete s titěrnými vlákny, nenavlékáte nit na jehlu ani nic podobného.
  • Díky oblíbenosti této techniky najdete na internetu opravdu mraky návodů.
  • Nedá se to zkazit. No dobře, zkazit se dá všechno, ale u macramé zkrátka stačí uzlíky rozmotat a žádný pláč nad rozlitou barvou nehrozí.

Jak s drháním začít: Průvodce pro začátečníky

Pro začátek vám bude stačit základní plochý uzel, který je buď jednostranný (do spirály) nebo oboustranný. Na to ani nemusíte být skaut a už s tímto základem svedete vyrobit třeba závěs na květináč.

Když s něčím začínáte, měli byste si na začátku klást spíš menší cíle, a s macramé je to stejně. Ideálními “projekty” prozačátek jsou:

  • Náramek přátelství (teď je prý v trendu ho nosit na kotníku)
  • Zmíněný závěs na květináč => můžete ho vyzkoušet s mým DIY balíčkem
  • Macramé pírka a případně nástěnné macramé z pírek => i na to máme DIY balíček
  • Jednoduché macramé na klacíku nebo kroužku

Jelikož celé kouzlo macramé stojí a padá na uzlíkách, musíte se pečlivě zaměřit na to, abyste uzlíky utahovali rovnoměrně. Ani moc, ani málo, to je umění! Pokud si chcete drhání vyzkoušet nanečisto, poslouží vám k tomu prakticky jakýkoliv bavlněný, lněný či sisálový provázek. Většina macramé tvůrců ale sahá po specializovaných přízích, které jsou určené přímo na drhání. Půjde vám to s nimi rozhodně lépe. Pokud si je nechcete kupovat zrovna ve velkém, využijte některý z DIY balíčků, kde najdete šňůr nastříhaných přesně tolik, kolik potřebujete.

Uvidíte, že s každým dalším kouskem budete o něco šikovnější. A potom? Z macramé můžete vyrobit, na co si vzpomenete: prostírání, kabelky, opasky, milion různých dekorací na zeď, povlaky na polštáře, pufy, košíky, závěsy do oken, klipy na dudlíky nebo vodítka pro pejsky. Tak co, jdete do toho?